Idag är det måndag och då vet ni vad som väntar; nyhet i någon form! Det är nästa bricka i lagbygget vi kan presentera och med glädje meddelar vi nu att Klara Jansson förblir blå över nästa säsong!
Läs en intervju med henne i inlägget.
Du är klar för en fortsättning i Munka. Förklara ditt val och hur tankarna har gått.
-Tankarna har gått lite fram och tillbaka, men jag har trivts bra i föreningen och i laget och därför valt att stanna. Blir även spännande och se hur det blir med ny tränare och spel i D1.
Vad vill du bidra med i laget, både på och utanför planen, säsongen 22/23?
-Till kommande säsong skulle jag vilja bidra med mer poäng på plan, hårt arbete och bara god stämning.
Vad tror du om den kommande säsongen som bland annat kommer innebära möten mot FBC Engelholm, FCH & Landskrona? Heta derbymatcher har ju saknats i Allsvenskan.
-Det kommer bli roligt, derbymatcher är alltid derbymatcher. För mig blir mötet mot Röke det mest spännande. Skönt att slippa de långa resorna också, haha.
Vi tackar Klara för hennes svar och önskar henne lycka till.
Det är väldigt glädjande att Klara valt att stanna i MIBK. Förra säsongens nyförvärv fick, som alla andra, uppleva ett väldigt turbulent och stormigt fjolår. Men detta till trots blir det alltså fortsatt spel i helblått.
Klara besitter bland annat en väldigt bra teknik och spelförståelse. Med hennes unga ålder finns det goda möjligheter att utvecklas ytterligare och det ska bli intressant att se vad en delvis ny ledarstab kan innebära i det seendet. Där finns ett stort spel i henne, det är upp till oss att hjälpa henne att nå sin fulla potential! Vidare är Klara en person som alltid har nära till skratt och dessutom köper hon alltid sin roll i laget och spelar för klubbmärket!