Nu är det lottat och klart för spel i Gothia Innebandy Cup. Vi har hamnat i en tuff grupp fyllda av utmaningar. Till helgen spelar vi våra sista matcher innan vi kan ladda fullt ut för Göteborg. Nedan följer lite information om lagen och spelschemat i sin helhet. Notera också träningarna innan vi åker upp.
GRUPPEN
Landvetter Wings
Ett lag från Göteborg som tog sig riktigt långt förra året. Besöker alltid Outdoor där man visat upp fin teknik och spelförståelse på många spelare. Tränas av en innebandy legend i form av Magnus Augustsson som också har en son i laget.
Olofströms IBK
Förening vars herrlag spelar i samma serie som MIBK dvs div 1 SG. Laget som vi lyckades besegra i förra årets kval. Tog sig till A-sluspel under förra årets Gothia.
Gransholms IF
Ett lag från trakterna kring Växjö. Goda traditioner och ett lag som även de tog sig till A-slutspel förra året.
Eken IBK
Ett lag från Göteborg som inte spelade Gothia förra året. Blir en lite outsider i gruppen .)
SPELSCHEMA
Torsdag
11.20 Landvetter W i ÖHK Hallen
20.20 Olofström i Salming Arena
Fredag
11.00 Eken IBK i ÖHK Hallen
17.00 Gransholm i ÖHK Hallen
Ett helt briljant spelschema :)
Träningar
Onsdag den 19:e December
Samling ombytta 16.45 Helena kommer och informerar som huvudansvarig från förening. Därefter träning som vanligt
Onsdag den 26:e December
Träning vanlig tid 17.00 - 18.00
Fredagen den 28: December
Träning som vanligt 16.00 - 17.00 Efter träningen blir det information om regler, mat, sömn, upplägg kring matcher osv. Vi kan räkna med ca 45 minuter!
Lördagen den 29:e December
Träningsmatch mot Höllviken IBK Samling 10.00, match 11.00
Onsdagen den 2:e januari
Träning på vanlig tid kl 17.00 - 18.00
Morgonen den 3:e avfärd mot Göteborg! Samling 10.00 i ÖHK-Hallen!